מטבחים מעוצבים

קישורים מומלצים: חלון בלגי פרחים פתח תקווה

תכנון מטבח

תכנון מטבח היא אומנות בפני עצמה שכן מדובר באחד החדרים המורכבים ביותר בבית. בניגוד לחדרי השינה או חדר האורחים שעיקר התכנון מתחיל לאחר שלב הבניה והגימורים עד למשיחת הצבע האחרונה, תכנון ועיצוב המטבח מתחיל כבר עם שרטוט התוכניות הראשוניות לבניית הבית או לשיפוצו. החשיבות של התכנון המקדים היא גדולה מאחר ולא רק צבע המטבח ורוחב המגירות והארונות שבו עומד על הפרק, אלא גם הנחת התשתיות המתאימות במקום המתאים בחדר המטבח. תכנון האינסטלציה והצנרת במטבח תקבע לשנים קדימה היכן יונח כיור המטבח, ותכנון לקוי ישאיר את בעלי הבית עם כיור במקום שיועד למקרר ומקרר במקום מדיח הכלים.

גם לנקודות החשמל והגז משמעות רבה. איש אינו רוצה לגלות עם אבזור המטבח שהמיקרוגל החדש והמבהיק אמנם משתלב נהדר במדף המעוצב שיועד לו, אך מצריך כבל מאריך ארוך ומסורבל שישתרבב על השיש עד לנקודת החשמל המיוחלת על מנת להפעילו.

רק לאחר תכנון תשתיות המטבח בצורה האופטימאלית ניתן לגשת לתכנון העיצובי והפונקציונאלי של המטבח. רוחב הארונות, עומק המגירות, הנגישות אליהם, שילוב הצבעים, החומרים מהם יבנה המטבח, כל הללו יתנו מענה לצרכים של בני הבית העתידים להשתמש במטבח, ויש לבצע התאמה עבור צרכיהם והעדפותיהם. לדוגמא, במשפחה המרבה לבשל יינתן מקום של כבוד לתנור מתקדם, כיריים רחבים ומזווה רחב, כאשר כל הללו לא יבואו על חשבון האספקט העיצובי המרשים המתבקש.